Gdy zaś jesień pomalowała okolice złotem i czerwienią
przyszedł czas by wybrać się na piękne, ciepłe wody,
a wieczory już chłodem podszyte zamienić
na ciepłą bryzę od morza z wsłuchiwaniem się w jego szum.


Według Starego Testamentu, kiedy Izraelici opuszczali niewolę egipską w drodze do Ziemi Obiecanej, Jahwe za pośrednictwem Mojżesza sprawił, że morze (Czerwone) się rozstąpiło. Mojżesz i Izraelici uciekli przez jego środek, a pogoń wojsk faraona zginęła w nieskończonych odmętach powracających na swe miejsce wód. Izraelici bezpiecznie przedostali się na półwysep Synaj. Według współczesnych badań klimatologicznych, zjawisko takie jest możliwe w wyniku kombinacji odpowiednio silnego wiatru oraz specyficznego ukształtowania dna morskiego.

My jednak podczas wyprawy nurkowej zwanej safari, nie licząc na cuda czy dziwne zjawiska przyrody, postanawiamy obejrzeć zawartość Morza Czerwonego z bliska. Jest ono połączone przez cieśninę Bab al-Mandab z Morzem Arabskim, a przez Kanał Sueski z Morzem Śródziemnym. Na północy znajdują się dwie zatoki - Zatoka Sueska i Zatoka Akaba, otaczające z dwóch stron Półwysep Synaj. Środkiem dna Morza Czerwonego biegnie dolina ryftowa. Jest to Ryft Morza Czerwonego. Jego dno stanowi skorupa oceaniczna zbudowana z bazaltu. W tym miejscu Afryka oddala się od Azji. Proces ten trwa nieprzerwanie.

Gdzieś tam, na środku, znajduje się osamotnione wypłycenie, wierzchołek potężnej formacji skalnej wystający kilka metrów nad powierzchnię, opływany silnymi prądami stanowiącej doskonałą przynętę dla różnorakich form fauny i flory. Skalny blok o rozmiarach 400 m na 50 m swoją piaszczystą powierzchnią nie wskazuje, że pod wodą możemy natknąć się na ciekawy ekosystem. Jednak w promieniu dziesiątek kilometrów nie ma innej formacji koralowej, tak więc w tym miejscu skupia się całe okoliczne życie na rafie. To wymarzona lokalizacja, w odległości około osiemdziesięciu kilometrów od egipskiego lądu, dzięki której można rozkoszować się tropikalnym klimatem i poznać podwodną faunę i florę. Silne prądy wodne wokół wysp sprawiają, że liczna grupa ryb i bezkręgowców znajduje tutaj idealne miejsce do życia. Spotkać można tu unikatowe gatunki zwierząt. Wielkie wrażenie wywołują wszechobecne Kosogony zwane lisami morskim (Alopias vulpinus) oraz wszelkiej maści rekiny: białopłetwe, młoty, jedwabiste, szare rafowe, a nawet białopłetwe oceaniczne i wielorybie. Wśród ogromnej różnorodności fauny można spotkać także mureny, żółwie i strzępiele rafowe.

To prawdziwy raj dla miłośników nurkowania, przyrodników, fotografów i amatorów fascynujących przygód. Wszystkich tych - znanych dotychczas z pięknych, kolorowych fotografii i filmów - widoków chcemy doświadczyć podczas spotkań w wodach otaczających dwie bliźniacze bezludne wyspy na Morzu Czerwonym w Egipcie, słynne z rafy koralowej i miejsc do nurkowania – płyniemy na jedno z najlepszych a zarazem najmniej dostępnych miejsc do nurkowania Brother Islands - Wyspy Braci (El Akhawein Islands).

Nurkowania na Brothers Islands to nie tylko przygoda podczas spotkań z bogactwem fauny i flory. Przy wyspie Wielki Brat leży wrak 75-metrowego statku transportowego „Aida II”, który zatonął w 1957 roku. Od tego czasu „wrósł” w rafę koralową zachowując się w bardzo dobrym stanie. Jeszcze wcześniej, w 1901 roku zatonął tu ogromny 137-metrowy transportowiec „Numidia”, obecnie siedlisko życia korali i nieprzebranych ławic ryb. Od zawsze wraki statków przyciągały nurków a ich tajemniczość i niejednokrotnie niewyjaśnione historie sprawiają, że nurkowaniu na wraku nierzadko towarzyszy mistycyzm, którego często pozbawione są nurkowania na rafach.

Startując z Hurgady na sprawdzenie i rozgrzewkę wykonujemy nurkowania na Shaabel ERG. Nasza łódź Star Jet jest odpowiednio przygotowana do realizacji opracowanych przez nas planów. To wygodny, przestronny jacht motorowy. Estetyczne wykończone wnętrza, przestronne kajuty, tekowy pokład zapewniają komfort pobytu i dużą swobodę w przygotowaniu nurkowania. Dostatecznie mocny oraz dobrze przystosowany do rejsów na oddalone miejsca, rafy i wyspy Morza Czerwonego. Dwanaście dwuosobowych kajut z klimatyzacją zapewnia komfort przed i po nurkowaniach, natomiast wyposażenie - w tym dwie sprężarki (nitrox) i dwa Zodiaki oraz doświadczona załoga gwarantują nasze bezpieczeństwo.

Na razie płyniemy na północ, przed nami: DUNRAVEN – to parowiec, który służył do transportu przypraw korzennych oraz drewna. Zatonął przy rafie Sha’b Mahmud 25 kwietnia 1876 r. podczas swojego ostatniego rejsu z ładunkiem bawełny i wełny z Bombaju w Indiach do Newcastle po rzekomej pijackiej dyspucie pomiędzy kapitanem, jego żoną a pierwszym oficerem. Dwie części przełamanego na pół statku leżą osobno – część rufowa na głębokości 28 m, a dziób na 18m. Przycumowani do stałego punku (boi) zanurzamy się w kierunku wraku by wpłynąć przez szpary w kadłubie na prawą burcie.

Comments on Wyprawa nurkowa na Wyspy Braci

Bądź pierwszym komentującym
Proszę się zalogować przed dodaniem komentarza

Romek M. Hłobaż

Romek Hłobaż
- nurek zawodowy i techniczny, NAUI CD, instruktor nurkowania i trener wielu federacji, wydał ponad 1600 certyfikatów, wyszkolił ponad 70 instruktorów, oraz wielu znanych polskich nurków technicznych. Wyróżniony za osiągnięcia dydaktyczno/wychowawcze państwowym odznaczeniem - Medal Komisji Edukacji Narodowej. Odbył w swojej karierze ponad 6000 nurkowań na akwenach całego świata, uczestniczył, jako konsultant i nurek zabezpieczający w rekordzie głębokości Polski i innych ciekawych projektach nurkowych. Mając świadomość ryzyka i respekt niezałuszony rutyną, głębokość 100 m przekraczał kilkadziesiąt razy a jego wiedza, spokój i opanowanie, wielu pozwoliła na bezpieczny powrót z tej głębokości. Autor filmowych zdjęć specjalnych - www.filmpolski.pll i książki „Dotknąć Głębi” www.dotknacglebi.pl

Logowanie

Zarejestruj się
Zapamiętaj mnie
Nie pamiętam loginu  Nie pamiętam hasła Nowy link aktywacyjny
Ta strona używa plików cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie wyłączyłeś COOKIES w Swojej przeglądarce, nasza strona będzie używała ich zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami sieciowymi. Ich celem jest identyfikacja komputera użytkownika w celu szybszego dostępu do niezbędnych zasobów oraz w celu gromadzenia danych statystycznych.